AZ ÓRAÁTÁLLÍTÁS HATÁSA AZ ÁLLATOKRA

By | 2025.03.22.

Jövő héten szombatról vasárnapra virradóra tekerjük eggyel előrébb az óránkat éjjel kettőkor, így hosszabbnak tűnnek majd a nappalok.

Állítólag az EU dolgozik rajta, hogy ne legyen óraátállítás, mivel pl. a led izzók elterjedésével az otthonokban alig vagy egyáltalán nincs kimutatható érdemi, megtakarító hatása, ugyanakkor az átállítást követő napokban több a baleset és idegesebbek vagyunk. Azt is hallani, hogy ebben az esetben mi a nyári időszámítást tartanánk meg. Talán szimpatikusabb is, mint a téli időszámítás szerinti hideg és sötét időszakok du 4-től, fél 5-től…

Nemcsak minket, hanem az adott időrendhez szokott háziállatainkat is megviselik az óraátállítások, különösen a hagyományos fejőházban fejt teheneket, amelyek egész életritmusát a fejés határozza meg, beleértve az evést, kérődzést, pihenést.

Ennél sokkal jobb helyzetben vannak a robotfejéssel rendelkező telepek állatai, ahol legfeljebb azt lehet majd látni, hogy az állatok robotlátogatásai egy órával arrébb csúsztak. De ezt is csak az egyes állatok esetében, mert egyébként folyamatosan kereshetik fel a robotokat.
Ilyen istállókban az etetési idők csúszhatnak, és talán érdemes egy rövid (mondjuk egy hetes) átmenetben megcsúsztatni az etetési időket – ha lehetséges.

Az óraátállítás hatásáról az Agroinform is írt egy érdekes cikket:
Óraátállítás a gazdaságokban – Agroinform.hu