Az alábbi Agrofórum cikkben hasznos teendőket olvashatnak arról, hogy mit tehetnek a a termékenyebb legelőkért.
Olyan cikket is szívesen olvasnék, hogy az állatokért mit tehetnének ebben az időszakban a következő évi jobb eredményekért!
Cikk híján pár gondolatot megosztanék Önökkel.
– VÉRVIZSGÁLAT az állatok (tehenek és borjak) energia és ásványi anyag ellátottságának, valamint egészségi állapotuk felmérésére, melyek alapvető szerepet játszanak abban, hogy minden évben legyen egy borjú, kevesebb legyen a vetélés, a borjú elhullás, a borjakat megfelelően fel is tudják nevelni a tehenek, a borjak jól fejlődjenek és teheneink hasznos élettartama is magasabb legyen.
A vizsgálat nem olcsó, de a költsége sokszorosan megtérül!
Ebből a vizsgálatból kiderül, hogy milyen ásványi anyagokban szegény a legelő, mit kell pótolni (nyalósóval, injekcióval), milyen takarmányozási hiányosságot kell pótolni tavaszig, és sokszor arra is fény derül, hogy mi okozhatta az alacsonyabb borjadzási rátát.
Adataiból képet kaphatunk borjak esetében arról is, hogy a borjú óvodában milyen anyagokkal egészítsük ki a tehenek és a legelő nyújtotta tápanyagokat.
– a TÉLI SZÁLLÁSOK állapotának utolsó felmérése és a hiányosságok pótlása, úgymint legyen elég férőhely a vemhes tehenek számára, lehetőleg legyen elletőkarám, ahol a tehenek nyugodt körülmények között tölthetik az első hetet.
– legyen elegendő, téliesített vízellátás, az itatók legyenek tisztítva.
– készüljünk fel az esőzésekre a szabad karámokban, előzzük meg a sártengereket, amelyek hűtik az állatokat, az ellések komoly bonyodalmait okozzák, esetenként megakadályozzák az etetők elérését is – ha az állatok nem érik fel, lesüllyednek a mélyalomban.
– legyenek tiszták az etetők, legyen ELeGENDŐ FÉRŐHELY az etetők eléréséhez, hogy ne alakuljanak ki versengések, következményesen sérülések, vetélések!
– készüljünk fel a jövő évi ELLÉSEK megindulására, alakítsuk ki a felügyeletei rendszert. Jó szolgálatot tesznek az olcsó kamerás megoldások, a karámokba, istállókba felszerelt, távolról be- és kikapcsolható lámpák. Így beállíthatunk olyan felügyeleti rendszert, amelyet lakásból is megfigyelhetünk és akkor kell kimenni az állatokhoz, ha problémát észlelünk. FONTOS, hogy a lábvég hüvelynyílásban történő megjelenését követően csak 60-80 perccel avatkozzunk be! Túl korai beavatkozás is árt a tehénnek, borjúnak egyaránt.
Ha a behajtás utáni vemhességi vizsgálattal megállapítottuk a vemhesek számát, ha a bikákat adott időszakban engedtük a tehenekhez, akkor kikövetkeztethető, hogy mikor indulnak be az ellések. Érdemes már ezt megelőző hetekben is 24 órás megfigyelést beiktatni, kamerás lehetőség mellett 2-2 órás időközönként átadva másnak a felügyeletet és telefonos riasztási megoldásokat is kialakítani.
– a következő évi TAKARMÁNYBÁZIS MEGTERVEZÉSE annak alapján, hogy milyen a legelő állapota, mit várhatunk tőle, milyen anyagokat és mennyit kell belőle rendelnünk az állatlétszám alapján, mit, mennyit kell – ha van – szántónkon vetni
– érdemes legelővizsgálatot is igényelni, ami a vegetációs időszak folyamán többször is megállapítja, hogy milyen növények, milyen mennyiségben vannak jelen, ezektől milyen hozam várható.
Segítenek kialakítani a legelőváltások ütemezését, a legelő karbantartási teendőket – amelyeket az alábbi cikk is említ, de a legelővizsgálatot sajnos nem említi… Az „összesítés”-hez képest egy szakember szakszerű és folyamatos felmérése, valamit az ezek alapján kialakított tanácsok sokszorosan megtérülnek a költségekhez képest, ez is saját tapasztalat…
Íme a cikk: Őszi teendők a termékenyebb legelőkért