Az Európai Unióban megalkotott Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal), a klímasemleges és fenntartható gazdaságra való áttérést tűzte ki célul. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának 10,3%-ért a mezőgazdaság a felelős, ezért a fenntartható gazdaságra való áttérésben kiemelt jelentősége van a célkitűzéseknek.
Az ammónia (NH3) a nitrogéntartalmú szerves vegyületekből, elsősorban a karbamid és a fehérjék biológiai lebontásakor jön létre. A mezőgazdasági eredetű kibocsátások közvetlenül és közvetve az állati emésztőrendszerből, a trágya tárolásából és a talajból származhatnak. Az állattartó telepekből származó kibocsátásokra az állatfajok, a takarmány (N-kiválasztás hatása), az épület jellemzői (padló, szellőzés, hőmérséklet) és a trágya tárolása (külső hőmérséklet, a lefedettséghez használt anyag) vannak hatással. Az egyes légköri szennyezőanyagok kibocsátásainak csökkentéséről szóló 2284/2016-os, napjainkban is hatályos EU irányelv 2010-től kezdődően állapítja meg a kapcsolódó határértékeket. Ezen irányelv többek között (kéndioxid, nitrogén-oxid), előírja az ammónia kibocsátásának a csökkentését, amely az agrár-ágazat szempontjából a legjelentősebb.
Összegezve, az ammónia csökkentése globális méretű, agrárágazati probléma.
A trágyából elillanó ammónia az állattartó telepek környékén okoz jelentős szagterhelést. Az Európai Unió tagállamaira vonatkozó adatok szerint a kibocsátott ammónia 75%-ért az állattartás (trágya) a felelős.
A szakcsoport célja:
- Az intenzív állattartásban folyamatos problémát okozó hígtrágya kezelésével kapcsolatos problémák felderítése, ezekre történő megoldási lehetőségek kiaknázása.
- A hígtrágyában felhalmozódó ammónia szint mérése és csökkentése
- A hígtrágya használat „reneszánszának” támogatása
Milyen érdeklődésű tagok csatlakozását várjuk a szakcsoporthoz?
Minden olyan az állattenyésztésben és a növénytermesztésben érdekelt gazdálkodó szervezetet, egyéni vállalkozót, akik hígtrágya kezelési problémával küzdenek, vagy a hígtrágya hasznosításában, kijuttatásában érdekeltek
A célok elérése érdekében végzett tevékenységek:
- jelenlegi gyakorlat felmérése, adatgyűjtés
- a piacon fellelhető ammónia mérő rendszerek tesztelése
- hígtrágya kezelő, homogenizáló készítmények tesztelése, kiértékelése
- A begyűjtött adatok alapján meghatározható:
- a kibocsátott ammónia mennyisége, és a kibocsátás időbeli eloszlása;
- a talaj ásványi nitrogén készletének változása;
- a talajok foszforszolgáltató képességében bekövetkező változás;
- a nitrogén mérleg;
- a nitrogén hatékonyság.
Tervezet aktivitások:
- tagok felvétele a munkacsoportba
- feladatok meghatározása, tagok felé delegálása
- kísérletek értékelése
- eredmények kommunikálása
A szakcsoportba való jelentkezéshez írjatok az info@hunplf.hu mail címre!
A tárgyba írjátok be: trágyakezelési szakcsoportba jelentkezés.