Többször idéztünk cikkeket, véleményeket a témában, mellyel semmiképpen sem az a célunk, hogy megszüntessük vagy korlátozzuk a támogatásokat, hanem az, hogy a TÁMOGATÁSOKAT VALAMILYEN MÓDON EREDMÉNYESSÉGHEZ KÖSSÜK.
Az alanyi jogon járó támogatások (pl. a termőföld nagysága vagy a tartott háziállatok száma alapján) semmilyen támpontot nem nyújt a növénytermesztés vagy a gazdasági haszonállattartás hatékonyságáról. Márpedig mindannyiunk érdeke kell, hogy legyen (termelőé és fogyasztóé egyaránt) a kapott támogatások minél hatékonyabb felhasználása. Ne essünk abba a hibába, hogy kevéssé hatékony megoldásokat konzerválunk, amelyek így egyre drágábbak lesznek mind a termelők (alacsony jövedelmezőség), mind a felhasználók (nem megfelelő mennyiség, minőség és drága termék) számára.
Az optimális eredményességi kritériumok megtalálása egy nagyon bonyolult és hosszú folyamat, mivel úgy kell megtalálni az értékmérőket, hogy azok széles körben elfogadottak és azok mérése folyamatosan és hosszú távon megvalósítható legyen. Ezen értékmérők között a környezetvédelem, az állatjóléti szempontok, az antibiotikumok visszaszorítása fontos, de nem elégséges szempontrendszer.
Egyesületünk az egészséges háziállatot tartja egy meghatározó értékmérőnek, mert csak egészséges állatoktól várható el a legalacsonyabb takarmány felhasználás, a legnagyobb termelési mennyiség, a legjobb minőség – következményesen a a legkisebb károsanyag kibocsátás, az antibiotikumok visszaszorulása, a leghosszabb/legoptimálisabb hasznos élettartam, a legnagyobb állatjólét, a termelő számára pedig a legmagasabb profit.
Ehhez optimális genetikai, tartási, takarmányozási és menedzsment módszerekre van szükség, amelyek bőven megtérülnek a fenti jótékony hatások következtében.
Az állatok tartós egészségének megőrzésében a precíziós állattartási megoldások nagyon sokat segíthetnek – már ma is nélkülözhetetlenek.
Az Agrárszektor decemberi cikkében többen is kifejtik ebben a témában véleményüket.
Nemet mondanak a magyar gazdák a jövedelemalapú támogatásra